Yama Hakkında

Bu Türkçe yama paketi Fallout 3 isimli RPG oyunu için Türkçe dil dosyalarını içerir. Fallout serisinin 3. oyunu, serinin diğer oyunları gibi açık dünya ve post-apokaliptik bir temaya sahiptir. Yama kurulumundan sonra oyunu tamamen Türkçe olarak oynayabilirsiniz. Menü, görevler, senaryo, diyaloglar, altyazılar 100%’e yakın oranda Türkçe’ye çevrilmiştir. Oyunun Steam platformuyla ve Game of the Year Edition (GoTY) ile uyumludur. Çevirinin büyük kısmı TR Game Studio tarafından yapılmış, daha sonrasında Ahmet Özbay tarafından çeşitli teknik ve çeviri hataları düzeltilerek, Türkçe karakter desteği eklenerek güncellenmiştir.

Yamaya Dahil DLC’ler

 • Mothership Zeta DLC

Kurulum

Yamanın tüm dil dosyaları indireceğiniz RAR dosyasının içindedir. Kurmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Kurulumdan Önce: Oyunu yeni kurduysanız, oyunu bir kez çalıştırarak Launcher’dan PLAY’e basın ve ana menü ekranı geldikten sonra çıkış yapın. Eğer bu işlem sırasında hatayla karşılaştıysanız aşağıdaki Problem Çözümleri kısmına göz atın. Oyununuz sorunsuz şekilde açılıyorsa devam edin.
 1. Yama dosyalarını indirin.
 2. Oyunun kurulu olduğu oyun ana dizinine girin ve indirmiş olduğunuz “Fallout 3 goty” klasörünün içindeki tüm dosyaları oyunun ana dizinine atın. Dosyaların üzerine yazması için onay verin.
 3. Windows’ta “Belgeler/My Games/Fallout3” klasörünü bulun ve indirmiş olduğunuz ZIP dosyasında aynı yolda bulunan Fallout.ini dosyasını bu dizine atın. Dosyanın üzerine yazması için onay verin. (Bu adım oyun seçeneklerinizi sıfırlayabilir.)
 4. Fallout 3 Launcher’daki “Data Files” seçeneğinde “Fallout 3 – Türkçe.esp” ve “Zeta.esm” seçeneklerini işaretli konuma getirin.
 5. Yama kurulumu tamamlandı. Oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Oyun Dizinleri

Oyunun kurulu olduğu klasörü bulmakta zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki default kurulum dizinleri size yol gösterebilir.

 • C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Fallout 3 goty\

Problem Çözümleri

 • Launcher’da PLAY’e bastıktan sonra oyun açılmıyorsa; oyunun kurulu olduğu klasöre girerek Fallout3.exe’ye sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Açılan pencerede Uyuyumluluk sekmesine gelerek “Windows XP (Service Pack 3)“ü seçerek uyumluluk modunu aktifleştirin.
 • PLAY’e bastıktan sonra “The ordinal 43 could not be located in the dynamic link library C:\WINDOWS\SYSTEM32\xlive.dll.” hata mesajını alıyorsanız; indirmiş olduğunuz ZIP klasörünün içindeki “Problem Çözümleri\Hata Giderici – GFWL.exe” dosyasını çalıştınız. Açılan pencerede “Disable G4WL” seçeneğine tıkladıktan sonra gelen soruya Yes diyerek onaylayınız. Bu işlemden sonra programı kapatabilirsiniz.
  • Not: Bu işlemi yapmadan önce bilgisayarınızda Belgeler’e girerek “My Games\Fallout3\FALLOUT.INI” dosyasının mevcut olduğundan emin olun. Eğer dosya mevcut değilse aynı isimde (FALLOUT.INI) boş bir dosya açarak işleme devam edin. İşlemi tamamladıktan sonra, açmış olduğunuz boş dosyayı silin.

Değişiklik Geçmişi

 • 04.08.2021 / Yamanın v4 güncellemesi eklendi. Bu versiyonda birçok teknik hata, çeviri ve Türkçe karakter sorunları giderilmiş ve Mothership Zeta ek paketi çevirileri eklenmiştir.
 • 02.06.2020 / Yamanın v3.3 güncellemesi eklendi. Bu versiyonda bazı yazım hataları ve eksik çeviriler giderilmiştir.
 • 19.04.2020 / Yamanın v3.2 versiyon Türkçe yaması YAMATR’ye eklendi. Bu versiyonda oyuna başlarken atma problemi giderilmiş, çeviri hataları düzeltilmiş ve yeni çeviriler eklenmiştir.