Sık Sorulan Sorular

Yamaları nasıl kurarım?

Yamalar genellikle, oyunlarda bulunan dil dosyalarını; düzenlenmiş, Türkçe’ye çevrilmiş versiyonlarıyla değiştirerek kurulur. Bu Türkçe’ye çevrilmiş olan ham dosyalar YAMATR’de paylaşılmaktadır. Her oyunun kendine özgü kurulum şekli bulunmaktadır, bu yüzden kurmak istediğiniz yamanın sayfasından nasıl kurulacağını öğrenmeniz gerekebilir.

Neden yedek almalıyım, almazsam ne olur?

Oyununuzda dosyaları değiştirmeden önce, değiştireceğiniz dosyaları yedek almanız mutlaka tavsiye edilir. Bu sayede yamayı kaldırmak, oyunu eski haline çevirmek mümkün olacaktır. Özellikle yama kurulumu ters gittiğinde ve problemler yaşadığınızda orijinal dosyaları geri atarak yamayı kaldırıp oyununuzu eski haline çevirebilirsiniz. Yedek almadığınızda, herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz bu mümkün olmayabilir, veya daha çok vakit alan ve uğraştıran işlemler yapmanız gerekebilir.

Nasıl yedek alırım?

Yedek almak oldukça basit bir işlemdir. Kurmak istediğiniz yamayı kurmadan önce indirmiş olduğunuz, değiştirmeniz gereken yama dosyalarına bakarak oyunun orijinal dosyalarının ne olduğunu görebilir, ve bu dosyaları bularak bu dosyaların yedeğini alabilirsiniz. Eğer birçok dosya varsa ve dosyaları tek tek yedeklemek istemiyorsanız tüm klasörün yedeğini alabilirsiniz.

Yamayı nasıl kaldırırım?

Bu sorunun yedek almış veya almamış olmanız ihtimalleri için iki cevabı olacak.

  • Yedek aldıysanız, oyunun orijinal dosyalarını oyuna geri atarak yamayı hiç kurmamış gibi oyunun orijinal haline geri döndürebilirsiniz.
  • Yedek almadıysanız, oyunun dosya bütünlüğünü doğrulayıp değiştirilmiş dosyaları tekrar indirmeniz gerekecektir. Bu işlemi Steam gibi çoğu oyun platformlarında yapabilirsiniz. Eğer oyunu disk üzerinden kurduysanız, aynı şekilde tekrar kurabilir veya Repair (Tamir) seçeneğini kullanarak orijinal haline döndürebilirsiniz.

Yamayı kurduktan sonra oyunum bozuldu/açılmıyor veya Türkçe olmadı, ne yapmalıyım?

Bu durum sizden veya yamadan kaynaklanıyor olabilir. Eğer yamayı kurarken hata yapmış olabileceğinizi veya kurulum adımlarını eksik yaptığınızı düşünüyorsanız yamayı kaldırıp kurulum talimatlarını dikkatli okuyarak tekrar kurabilirsiniz. Yama dosyası sizin oyun sürümünüzle uyumlu çalışmıyor olabilir. Problemin yamadan kaynaklandığını düşünüyorsanız yamayı kaldırmanızı ve yamanın sizin oyununuzla uyumlu bir sürümü yayınlanana kadar kurmamanızı tavsiye ediyoruz. Yamayı kaldırmak için bu sayfadaki “Yamayı nasıl kaldırırım?” kısmına göz atın.