Yama Hakkında

Bu Türkçe yama paketi; Black Mesa isimli, Half-Life oyununu yeni grafik motoruyla yeniden yorumlayan FPS oyunu için Türkçe dil dosyalarını içerir. Yama kurulumundan sonra oyunu tamamen Türkçe olarak oynayabilirsiniz. Menü, senaryo, diyaloglar, altyazılar 100% oranında Türkçe’ye çevrilmiştir. Oyunun Steam platformuyla ve 1.1 sürümüyle (2020) uyumludur. Çevirinin büyük kısmı Oyun Çeviri tarafından yapılmış, Emre Soycan ve sonrasında Merih tarafından eksik çeviriler tamamlanarak, son güncel sürüme uyumlu hale getirilerek geliştirmeler yapılmıştır.

Kurulum

Yamanın tüm dil dosyaları indireceğiniz ZIP dosyasının içindedir. Kurmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  1. Yama dosyalarını indirin.
  2. Oyunun kurulu olduğu oyun ana dizinine girin ve indirmiş olduğunuz “Black Mesa” klasörünün içindeki tüm dosyaları oyunun ana dizinine atın. Dosyaların üzerine yazması için onay verin.
  3. Yama kurulumu tamamlandı. Oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Oyun Dizinleri

Oyunun kurulu olduğu klasörü bulmakta zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki default kurulum dizinleri size yol gösterebilir.

  • C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Black Mesa\

Değişiklik Geçmişi

  • 24.05.2020 | Yama Güncellemesi: 21 Nisan 2020 / Bu sürümde yama oyunun 1.1 versiyonuna uyumlu hale getirildi. Anormal Materyaller bölümünde HEV Suit giyildiğinde oyunun çökmesi nedeniyle o kısımdaki Türkçe çeviri mecburen İngilizce olarak değiştirildi. Menüdeki Türkçe karakterler, eksik çeviriler giderildi. Birkaç ufak hata düzeltildi.
  • 29.03.2020 | Yama Güncellemesi: 7 Mart 2020 / Oyunun son versiyon Türkçe yaması YAMATR’ye eklendi.